Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Alarmı!

Erkeklerde cinsel isteksizlik sigara vb. güçlü nedenler haricinde çoğunlukla fiziksel değil psikolojik etkenlerden kaynaklanır.

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Nasıl Anlaşılır?

Ä°lgili resim

Stres

Erkek vücudu stresle baş etmeye çalışırken adrenalin ve kortizol hormonları salgılar. Bu yüzden damarlar daralır ve kan akışı sınırlandırılır. Bu durum sertleşme sorunlarına da yol açar. Aynı zamanda zihni yorarak cinsel arzu üzerinde odaklanabilmeyi engeller.

2) Sigara

Sigara içen kişilerde sperm sayısı ve kalitesi düşer. Libido düşer, testosteron hormonu düşer, cinsel ilişki daha az tatmin etmeye başlar. İstatistikler sigara tiryakilerinin yarı yarıya daha az cinsel ilişkiye girdiğini göstermektedir.

3) Depresyon

Depresyonda olan erkek kendini cinsel açıdan kuvvetli hissedemeyebilir. Bu durum tamamen psikolojik de olabilir, depresyon ilaçlarının yan etkisi de olabilir.

4) Özgüven Eksikliği

Özellikle kendi bedeninden memnun olmayan erkeklerde görülür. Reddedilme korkusuna dönüşür, kişi cinsel anlamda herhangi bir etkileşime geçmekten kaçınmaya başlar.

5) Alkol ve Uyuşturucu

Az miktarda alınan alkol erkeğin kendisini daha rahat hissetmesini sağlayabilir. Ancak alkol miktarı arttıkça sinir sistemi yıpranmaya başlar ve yorgunluk ortaya çıkar. Sonuçta cinsel isteksizlik oluşur. Uyuşturucular ise testosteron hormon düzeyini mahvederek cinsel isteksizliğe sebeb olur.

Ä°lgili resim

6) Uykusuzluk

Uykusuz kalmak dopamin seviyesini düşürür. Bu da erkekte cinsel isteksizlik ile sonuçlanır. Uykusuz erkek cinsel ilişkiden çok uykuya odaklanır.

7) İlaçlar

Depresyon, prostat, saç kaybı, epilepsi, reflü, ülser ve tansiyon ilaçları cinsel isteksizliğe yol açabilir.

8) Hormon Dengesizlikleri

Libido testosteron hormonu ile doğrudan ilişkilidir. Yaralanmalar, hastalıklar, testis tümörleri testosteron hormon seviyesini ve dolayısıyla cinsel arzuyu düşürebilir.

Siroz gibi bazı karaciğer problemleri ve hipofiz bezi sorunları da hormon dengesizliklerine neden olur. Yıkılamayan östrojen hormonu seviyesi gitgide artarak erkekte cinsel isteksizlik ile sonuçlanır.

Kanser veya böbrek yetmezliği gibi ciddi hastalıklarda da vücut hayati olan fonksiyonlara odaklanarak testosteron hormonu ile fazla ilgilenememeye başlar.

erkeklerde cinsel isteksizlik ile ilgili görsel sonucu

Yaşlanma tek başına testosteron hormon seviyesini düşüren bir etken değildir.

9) İlişki Problemleri

İletişim sorunları, kavgalar, öfke, karmaşa, kırılma gibi olumsuz durumlar yüzünden erkekte cinsel isteksizlik kaçınılmaz hale gelebilir.

Ä°lgili resim

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik İçin Ne Yapılmalı?

Erkekte cinsel isteksizlik tedavisi:

Erkekte cinsel isteksizlik tedavisinde öncelikle altta yatan neden bulunmalıdır. Daha sonraki hedef bu sebep veya sebepleri ortadan kaldırmak olmalıdır. Erkekte cinsel isteksizlik nasıl giderilir? Ama bunun dışında da yardımcı olacak birkaç yöntem var:

Ä°lgili resim

1) Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Bitkisel Tedavisi

Sık karşılaştığımız yiyeceklere geçmeden önce üç tane bitki adı vermek istiyoruz: Maca, Tangkat Ali ve Ashwagandha. Bu üç bitki de çok etkili afrodizyaklardır.

Aşağıdaki besinler afrodizyak etki gösterir:

 • Badem, badem ezmesi
 • Bal
 • Enginar, avokado, muz, mango
 • Kuşkonmaz, incir
 • Çiçek poleni
 • Yumurta, sarımsak, mantar, soğan, zeytinyağı
 • Antep fıstığı, susam
 • Hurma
 • Nane, Aloe Vera
 • Kereviz, fındık
 • Zencefil, ginseng, anason tohumu, çemen, rezene

Çikolata tüketmek, feniletilamin ve serotonin seviyelerini yükselterek cinsel isteği artırır.

Ä°lgili resim

2) Egzersiz Yapın

İktidarsızlık özellikle kötü kan dolaşımından etkilenir. Kan dolaşımını normal düzeylerinde tutmak için egzersiz yapmak şarttır. Diğer türlü kan dolaşımı sekteye uğrayacak ve sertleşememe sorunları başlayacaktır. Size en uygun olan egzersiz yöntemini (yürüyüş, koşu, bisiklet, halı saha maçı vb.) seçip, bir an önce başlayın. Etkilerini muhakkak göreceksiniz.

3) Özgüven Yüksek Tutulmalı, Yaşam Tarzına Dikkat Edilmeli

Bunun için gerekli olan tüm önlemleri almak gerekiyor. Zihnen ve bedenen cinsel ilişkiye hazır olmak için gayret gösterilmeli:

 • Sağlıklı, düzenli, dengeli beslenin.
 • Alkolü fazla kaçırmayın.
 • Uykusuz kalmayın.
 • Stresle baş edebilmek için kendinizi tanıyın ve hayatınıza yön verin.
 • Partnerinizle sağlıklı bir iletişim kurun.

4) Doktor Tedavisi

Sertleşme sorunlarınız varsa, hormon düzeyleriniz sorunlu ise doktora gitmekten çekinmeyin. Eğer altta yatan hormonal bir problem varsa, tedaviyle cinsel isteği kolayca artırabilirsiz. Ayrıca sildenafil etken maddeli destekler alınabilir (Viagra gibi).

 

YORUM YAP
YORUMLAR