10 Maddede Verilen Kilo Nasıl Korunur?

Kilo verdikten sonra kilomuzu nasıl koruruz? İşte cevabı...

1. Diyetteyken Korumaya Başlayın

Pek çok birey diyet esnasında sadece kilo vermeye odaklanır. Oysa verilen kilonun korunması çok daha zordur. Diyet esnasında alınan enerji ne kadar düşük olursa verilen kiloyu korumak o kadar zorlaşır. 

Kişi sevdiği besinlerden çok fazla uzak kalırsa, diyet sonunda o besinleri eskisinden daha çok tüketmeye başlayabilir. Bu yüzden sevilen besinler enerjisi yüksek dahi olsa zaman zaman diyete eklenmelidir. 

Her şey beyinde başlar. Diyette hedef kilo vermek olursa beyin hedefe ulaşıldıktan sonra beslenme üzerindeki ağırlığını çeker. Dikkatsiz ve olumsuz yeme davranışları artar. Oysa hedef sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak olduğunda hedef kiloya ulaşılsa dahi sağlıklı alışkanlıklar devam eder.diyet ile ilgili görsel sonucu

2. Güne Erken Başlayın 

Uyku süresini iyi ayarlamak ve erken kalkmak kilo kontrolü ve sağlık açısından önemli bir alışkanlıktır. 12-1 gibi uyuyup 6-8 gibi uyanan bireylerde sağlıklı beslenme alışkanlıkları daha kolay oturur.

güneş ile ilgili görsel sonucu

3. Hareketinizi Artırın

Fiziksel aktivite düzeyinin artması bir diğer önemli konudur. Düzenli egzersiz yapmıyor olsanız bile gün içinde daha fazla hareket etmeniz size çok şey katacaktır.

spor hareket ile ilgili görsel sonucu

4. Uykuya Yakın Yemek Yemeyin

Uyku saatiniz belirli olursa yemek saatlerinizi de ayarlayabilirsiniz. Akşam yemeğinden 5-6 saat sonra uyumak en iyisidir. Eğer akşam yemekten sonra ara öğün yapıyorsanız (ki gece boyunca kan şekerinizin daha dengeli olmasını sağlayacak seçimler yaparsanız olumlu etkisini göreceksiniz) bu ara öğünün saati uykudan 2.5-3 saat evvel olmalıdır.

fast food ile ilgili görsel sonucu

5. Eksik Vitamin ve Mineral Almayın

Bazı vitamin ve minerallerin metabolizma hızına, bazılarının ise iştaha etkisi vardır. Yani vitamin ve mineral eksikliklerinin kilo kontrolünde olumsuz etkileri görülmektedir. 

vitamin ile ilgili görsel sonucu

6. Eksik Protein Almayın

Yeterli protein alımı kilo kontrolünde önemlidir. Çünkü proteinlerin sindirimi zaman alır ve midede tokluk oluşturma etkileri daha fazladır. Bu da daha az besin tüketimine sebep olur. Ayrıca proteinler termik etkileri sebebiyle dinlenme metabolizma hızını artırırlar, böylece kişi gün içinde daha çok enerji harcamış olur. Ancak ihtiyaçtan fazla protein tüketildiğinde, proteinin de yağa dönüştüğü unutulmamalıdır.

protein ile ilgili görsel sonucu

 

 

YORUM YAP
YORUMLAR