Yüreğimiz yandı!.. Başımız sağ olsun!

Başbakan yardımcısı Recep Akdağ, Uzunköprü - İstanbul seferindeki kazaya dair açıklamada bulundu. Akdağ: "Kazada arama kurtarma çalışmaları tamamlandı. Kaza sonucu 24 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir." dedi.

Ulusumuzu derinden sarsan tren kazasıyla ilgili haberler gelmeye devam ediyor. Başbakan yardımcısı Recep Akdağ 24 vatandaşımızın üzücü kaza sonucu hayatını kaybettiğini açıkladı. Kazada yaralanan 124 kişi tedavi ediliyor. Yaralılardan 198'i ise taburcu edildi.

''Son kontroller Nisan ayında yapıldı''

 Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan, Çorlu ilçesinde meydana gelen tren kazasına ilişkin, "Elbetteki eksiklik varsa ortaya çıkacaktır ancak şunu ifade etmeliyim bu tip projelerde belli yıllara sari yapılan teknik kontroller, geometrik kontrolleri var. En son yılda bir kez yapılması gereken kontroller nisan ayında, yakın bir zamanda yapılmış." dedi.Arslan, Çorlu Kaymakamlığında oluşturulan kriz masasında, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ve Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile düzenlediği basın toplantısında, adli ve idari soruşturmanın titizlikle sürdüğünü söyledi.Eksiklikler varsa bunların ortaya çıkarılacağını ifade eden Arslan, şunları kaydetti: "Elbetteki eksiklik varsa ortaya çıkacaktır ancak şunu ifade etmeliyim bu tip projelerde belli yıllara sari yapılan teknik kontroller, geometrik kontrolleri var.

En son, yılda bir kez yapılması gereken kontroller nisan ayında, yakın bir zamanda yapılmış. Yol boyunca tren teşkil elemanlarımız ve şeflerimiz kontrollerini yapar ilgili mercilere bildirir. 8 Temmuz’da 10.40 itibarıyla 07.00 trenimiz bu yolu kullanmıştır ancak daha sonra 14.20 ile 15.10 arası metrekareye saatte 32 kilogram yağmur düşmüş, bu da oradaki menfezde olağanüstü şişmeye, zira zemin sürekli aldığı yağış nedeniyle suya doygunluk nedeniyle olağanüstü şişkinlik olmuş.

Tren raylarıyla menfez arasındaki malzemeyi götürmesi sonucu boşluk oluşturmuş, tren raydan geçtiği sırada zira raylar, traversler normal yoldaki gibi gözükmüş, makinistler tarafından görülme şansı yok. Lokomotif hattan geçtikten sonra oradaki boşluk anlaşılmış, lokomotif ve birinci vagon yoldan çıkmadan devam etmiş, birinci vagon dray etmiş yani yoldan çıkmış ancak mevcut pozisyonunu korumuş, diğer vagonlar menfezi geçmekle yan yatmışladır."

Kurtarma çalışmaları tamamlandı

Tekirdağ Çorlu'daki tren faciasıyla ilgili arama-kurtarma çalışmaları tamamlandı.

(En ilginç magazin haberleri anında öğrenmek için instagram'daki @bilalozcannofficial ve @bilalozcancom hesaplarımızı da takip edebilirsiniz)

YORUM YAP
YORUMLAR