Seks hayatı olanlar dikkat! Bu hastalığa yakalanmış olabilirsiniz

Genitalde siğil neden çıkar? Genital bölgede çıkan siğil nasıl tedavi edilir?

Genital bölgede neden siğil çıkar? Genital bölgede çıkan siğin nasıl tedavi edilir? Cinsel sağlık problemleri arasında sıklıkla görülen sorunlardan biri de genital bölgede siğillerdir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar söz konusu olduğunda ne yazık ki çok başarılı değiliz. Gerek belirli periyotlarla uzman bir doktora görünme olsun gerek cinsellikte önlem alma olsun yetersiz kalabiliyoruz. Ancak konu cinsel sağlık olunca dikkat edilmesi geren konulardan biri de genital bölgede çıkan siğillerdir.

GENİTAL SİĞİL NEDİR?

Cinsel yolla en sık bulaşan enfeksiyonların başında gelen genital siğiller, virüsler sebebiyle hem kadınlar hem de erkekler de görülür. Human Papilloma virüsünün (HPV) neden olduğu siğiller, bulaşıcı olduğundan mutlaka tedavi edilmelidir. 

 

GENİLTAL SİĞİL NERELERDE GÖRÜLÜR?

HPV erkeklerde genital bölgede penis üzeri ve kasık bölgesinde oluşurken, kadınlarda vulva ismi verilen dış genital organlarda, vagen iç duvarlarında ve cervix denilen rahim ağzında görülebilir. Rahim ağzında görülmesi oldukça tehlikelidir. Çünkü bu durum zamanla rahim ağzı kanserine dönüşebilir. 

TEKRARLAMA RİSKİ YÜKSEK!

Genital siğiller aktif cinsel hayatı olsan herkeste görülebilir. Genital siğile neden olan HPV virüsünün tam 100’den fazla tipi vardır ve vücuttan tam olarak uzaklaştırılmaları imkansızdır. Her ne kadar kriyoterapi, koterizasyon ve eksizyon ile ortadan kaldırılsa da, vücuttan uzaklaştırılmadığı için tekrarlama riski vardır.

YORUM YAP
YORUMLAR