Klitoris hakkında bilmeniz gerekenler!

Kadın cinselliğinin ve orgazmının en önemli parçalarından birisi şüphesiz klitoristir.

Klitoris uzunluğu ortalama 7,5-12,5 cm arasındadır

Klitorisin vajina üst kısmında yer alan nohut büyüklüğünde bir çıkıntıdan ibaret olduğunu düşünüyorsanız, yanıldığınızı söylemeliyiz.

YOUTUBE KANALIMA ABONE OLMAK İÇİN TIKLAYIN

Klitoris,vajina kanalı içerisine uzanan bir organdır. Kadından kadına değişmekle birlikte ortalama boyu 7,5-13 cm arasıdır. Aşağıda klitoris ve diğer dış genital organları gösteren resimli anlatım yer almakta

 

Klitoriste penis gibi uyarılınca sertleşir

Daha önce bazı yazılarımda ele aldığım üzere, klitoris gelişmemiş penistir. Süngerimsi dokusu penis ile aynıdır ve içersinde tıpkı penis gibi kan dolan kanallar bulunur. Bu nedenle uyarılan klitoris,aynı penis gibi kanla dolar ve erekte olur(sertleşir). Yalnız erkek penisi kadar gelişmiş bir organ olmadığı için,haliyle sertlik derecesi de düşüktür.

Sağlıklı klitoris ortalama 8000 sinir ucuna sahiptir

Ne bu kadar hassas olduğunun ve nasıl böylesine büyük bir zevk verdiğinin sanırım en güzel yanıtı... Bu küçücük çıkıntı tamı tamına sekiz bin sinir ucuna sahip! Asıl ilginç olan ise, erkek penisin ortalama 4.000 sinir ucu var. Kadınların erkeklere nazaran daha şiddetli ve uzun süreli orgazm yaşamasının nedenlerinden biriside klitorisin bu kadar duyarlı olmasıdır.

Kadınların %90’ dan fazlası orgazm olmak için klitoris uyarımına ihtiyaç duyuyor

Ne vajinal birleşme ne fantaziler ne de başka bir vücut bölgesi...Kadınların neredeyse tamamına yakını orgazm yaşamak için klitoral uyarıma gereksinim duyuyorlar.

 

Klitoris uyarımı ile çoklu orgazm yaşanabilir

Evet,klitorisin dokusu ve şekli penise benzer ama penisten bir konuda daha avantajlıdır; Penis orgazm olduktan sonra kan çekilir ve ereksiyon sona erer. Oysa orgazm olan bir kadının klitorisindeki kan geri çekilmez ve klitoris kanallarında kalır. Bu eşsiz özellik, kadının ard arda orgazm yaşamasına olanak sağlar.

Her kadının klitoris boyu farklıdır

Tıpkı erkeklerin penis boyu gibi, kadınlarında klitoris boyları ve çapları değişiktir. Daha büyük klitorisin daha fazla zevk verdiğine dair bazı bilimsel çalışmalar yayınlansa da, klitoris boyu ve cinsel haz arasındaki doğru orantı tam kanıtlanabilmiş değildir.

Yaş ilerledikçe klitoris büyür

Menopoz dönemine girmiş bir kadının klitorisi,genç kızlık zamanındaki boyutundan 2,5 kat daha büyüktür. Bu büyümenin yaşlanmaya bağlı sarkma ve esneme ile ilişkisi yoktur. Kadının yaşı ile doğru orantılı büyüyen klitorisin,cinsel hazzı artırmak için vücudun verdiği bir refleks olduğu düşünülmektedir.

 

Klitoris farklı uyarımlara ve egzersize ihtiyaç duyar

Sadece parmakla okşamak veya penisle uyarmak klitoral orgazm için yeterli olsa da, zaman içerisinde farklı uyarımlar yapmak klitorisin hassasiyetini korumak ve geliştirmek için gereklidir.

Özellikle klitoris uyarımı yapan vibratörler ve dildolarla klitoral orgazmı çeşitlendirmeniz önemlidir. Son yıllarda moda olan,vajina ve klitorisi aynı anda uyaran tavşan vibratörler, klitoris uyarımı ve egzersizi için en iyi seçeneklerden birisidir.

YORUM YAP
YORUMLAR