Erkeklerde cinselliğin yaşı var mı?

Erkek ve kadınlar için cinsellik sağlıklı bir yaşamın en temel ihtiyaçlarından biridir.

Seksten uzaklaşmanın asıl sebebi yaş mı?

Belli bir döneme kadar hayatın merkezinde yer alan cinsellik zamanla ihtiyaçtan, rutine dönüyor. Yaş ilerledikçe cinsel istek azalıyor ve performans düşmeye başlıyor.

Tüm bu etkiler kadın ve erkeklerde farklı seyrediyor.

Kadınlarda östrojen, erkeklerde testosteron hormonlarının düşüşüyle yaşanan cinsel isteksizliğe, kalp sorunları, eklem problemleri, tansiyon ve şeker gibi rahatsızlıklar da eklenince seks gittikçe uzaklaşılan bir duruma dönüşüyor.

Erkeklerde cinsellik kaç yaşında bitiyor?

Erkeklerde yaş ilerledikçe; cinsel uyarılma dolayısıyla sertleşme kabiliyeti düşer, meni miktarı azalır. Orgazm hissi de düşer. Ancak bunlar tam olarak cinselliğin biteceği anlamına gelmez.

Çünkü temel problem yaş değil, toplumun dayattığı öğretilerdir. Çünkü yanlış bir kanı olan yaşlandıkça cinsellik biter tezi, öğrenilmiş çaresizlikten başka bir şey değildir. Erkek kendine olan güvenini kaybeder, sertleşme problemi yaşayacağı fikrinden uzaklaşamaz.

Partnerine rezil olacağını düşünür, erken boşalma kabusları yüzünden gittikçe cinsellikten uzaklaşır. Oysa bir erkek ve bir kadın 70 yaşından sonra bile cinsel birliktelik yaşayabilir.

40 – 50 yaş arasında erkekler; 

Cinselliği karşı olan ilgisi kaybetmez ama uyarılma konusunda daha fazla çabaya ihtiyaç duyar. Penise kan akışı yavaşladığı için sertleşme eskisi kadar sık olmaz.

Bu durumun seksin başlamasına engel olacağını düşünür. Boşaldıktan sonra tekrar sertleşmenin zor olacağını bildiğinden kaçmak daha kolay gelir. Oysa yaş, kullanılan ilaçlar ve hastalıklar bir yana asıl meselenin beyinde bittiğini anlamak aktif bir cinsellik için ilk adımdır.

Eğer partneri ile konuşur ve gerekli şartları sağlarsa daha sağlıklı bir cinsel hayatı olabilir.

Üstelik 40 ve 50’li yaşlar bir erkeğin ustalık dönemi bile sayılabilir. Çünkü daha kontrolcüdür, tek hedefi sonuca ulaşmak değildir, yaşayacağı zevki bir seremoniye dönüştürebilir.

50- 70 yaş arası arasında erkekler;
Bu yaşlarda erkeklerde cinsel isteğin arttığı görülür. Sebebi psikolojik olabilir, orta yaş sendromu bu yalancı etkiye yol açabilir. Hatta erkek bu dönemde çapkınlık turlarına bile başlar.

Ancak sertleşme sorunun bu dönemde daha fazla kendini gösterir. Gece ve sabah sertleşmeleri yok denecek kadar azdır.

Ancak doğru bir yol izlenirse sağlıklı bir cinsel ilişki gayet mümkündür. Cinsel enerjinin tümünü tam bir sertleşme için harcamak yerine, bu enerjiyi erotizmin dalgalarına yayarsa gerçek bir haz yaşamak kaçınılmazdır.

YORUM YAP
YORUMLAR