Erkeğin seks yapmayı reddetmesi ne anlama gelir?

Bir kadın sevişmek istemiyorsa ya o gece çok yorgundur, ya da başı ağrıyordur! Bu gibi bahaneler uydurup o geceyi ustalıkla geçiştirebilir.

Genel kanıya göre, erkekler her koşulda seks ister, hiçbir fırsatı kaçırmaz ve seksi reddetmez! Aslında sanılanın aksine seksi reddeden hep kadınlar olmuyor.

Erkeklerin de bazen sevişmek istemediği, sırtını size dönüp uyuduğu günler olur. Ama bir kadın, erkek gibi anlayışlı olmayabilir. O an umursamaz görünse de, reddedilmişliği aklının bir köşesine saklar ve intikam vakti gelince sakladığı yerden çıkarabilir!

Seksi hep kadınlar reddedecek değil ya! 

Son zamanlarda sevgilinizin ya da eşinizin isteksizliği gözünüzden kaçmıyorsa, bunun nedenini hemen başka birinde aramayın.

Belki de çok yorgundur, ya da canı sıkkındır. Bunlar dışında bir erkek genel olarak sevişmekten kaçınıyorsa, başka nedenleri olabilir. Bu nedenlerin belli başlıları konusunda CİSED (Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği) Genel Başkanı Dr. Cem Keçe’den bilgi aldık.

Performansından endişeli
Erkeklerin cinsellikle en sık yaşadığı sorunlardan biri performans anksiyetesi. Yani bütün erkekler sadece kendini düşünmüyor. Sizi tatmin edememe, karşınızda yetersiz kalma endişeleri yaşayabiliyor. Ya da ‘beni daha önceki erkeklerle kıyaslıyor mu?’ diye düşünebiliyor.

Bazen bunu gözünde o kadar büyütüyor ki, bu nedenlerden dolayı sizin karşısınızda küçük duruma düşeceğini düşünerek cinsel ilişkiden kaçınabiliyor. Yani bilginiz olsun, performansı ile kadını memnun edemeyen bir erkeğin egosu yara almaya çok müsait!

Kompleksli!
Bu durum da erkeğin eşi ya da sevgilisiyle cinsel ilişki kurmasına engel olabiliyor. Erken boşalmadan iktidarsızlığa, cinsel soğukluktan eşcinselliğe kadar birçok sorunun nedenini ödipal dönemde aramak gerektiğini söyleyen Dr. Cem Keçe, ödipal kompleksi şöyle tanımlıyor: “Ödipal dönem 3-5 yaş arasında yaşanır ve bu dönemde erkek çocuk annesine cinsel kimliğinin temellerini atabilmek için ödipal bağ adını verdiğimiz bir bağla bağlanır. Anneye sahip olmak, çocuksu bir duyguyla annenin eşi olmak ister, ancak bir rakibi vardır, o da babası. Bu dönemde küçük çocuk düşündüğü ve hissettiklerinin baba tarafından anlaşılacağı ve babanın pipisini keserek onu cezalandıracağı korkusuna kapılır.

Buna ‘ödipal çatışma’ denir. Bu çatışma çözümlenemeden çocuk ‘latent dönem’ denilen sakin bir döneme girerse, bu düşünceler ergenlik dönemine kadar rafa kaldırılır.

Ergenlikte cinsel dürtülerin yeniden ortaya çıkmasıyla birlikte, bu düşünceler de bilinçdışı olarak tekrar açığa çıkar. Anneye benzettiği veya bilinçdışı olarak anne yerine koyduğu eş ya da sevgilisiyle erkek cinsel anlamda sorun yaşayabilir, seksi bu nedenle reddedebilir.”

Sadece modunda değil!
Stres, can sıkıntısı ve depresyon sadece kadınlara özgü değil. Erkekler her ne kadar belli etmese de, onların da kafası bir şeye takılabilir, maddi sorunlar nedeniyle strese girebilir. Son zamanlarda buna benzer sıkıntıları varsa, seksi reddetmesi çok normal. Onunla konuşmanız ona da, ilişkinize de iyi gelecektir.

YORUM YAP
YORUMLAR