Depresyona bağlı cinsel isteksizliğinizden kurtulmanın yolları

Dünya üzerinde 350 milyondan fazla kişiyi etkilediği bilinen depresyonun en yaygın sonuçlarından biri cinsel isteksizlik.

Böyle zamanlarda kadınların tutku ve zevki hak ettiklerini hatırlamaları ve erotik enerjilerini körüklemeleri için uzmanların birkaç önerisi var.

Depresyonun seksi hissetmemek, fantezi kuramamak gibi sonuçları olabiliyor.

Vücudunuzla bağ kurun.

Kendinize dokunmaktan ve vücudunuzu fark etmekten çekinmeyin, diyor psikologlar. Şu an cinsel ilişki düşüncesi dahi size itici geliyor olabilir, ancak bu kendisini besleyerek büyüyen bir cinsel isteksizliktir.

Kendi kendinize dokunmak, örneğin duştan sonra vücudunuza krem sürerken bu eylemin farkında olmak, vücudunuzu hissetmeye odaklanmak duyularınızı uyarmaya yardımcı olur.

Cinsel olmayan arzu ve isteklerinize odaklanın.

Arzu her ne kadar cinsel çağrışımlı bir sözcük olsa da, aslında kişinin kendini bir şekilde mutlu ve tatminkar hissetmesini sağlayacak tüm itici güçlerdir. Bu yüzden özellikle depresif hissederken ihtiyaç duyduğunuz, sizi ruhen besleyecek şeylerin farkına varın. Arzu ve istekleri kabullenmek, kendinizle tekrar bağ kurmanızı, daha özgüven dolu hissetmenizi sağlar.

Erotik ilham perinizden yardım alın.

“Birinin cinsel enerjisini şişeleyip kullanmak mümkün olsaydı, kimin şişesini almak isterdiniz?” Erotik ilham perinizin sizin yerinde olduğunu ve ne yapacağını, olumsuz duyguları nasıl karşılayacağını hayal etmeye çalışın. O kişi, kendini tekrar bir tanrıça gibi hissetmek için neler yapardı? Yanıtlarınız, cinsel enerjinizi yükseltmek için size gereken ilhamı sağlayabilir.

Çıplaklığınızla barışın.

Kendinizi kötü hissettiğinizde, vücudunuza başkasının gözüyle bakmak iyi gelebilir. Kimseyle paylaşmayacak da olsanız, çıplak ya da yarı çıplak fotoğraflarınızı çekmeyi deneyin. Çıplaklığınızdan utanmamaya ve içinizde bir yerlerde gizli erotik gücünüzle temas kurmaya çalışın.

Depresyona bağlı cinsel isteksizlikten kurtulmak için yukarıdaki 4 yolu denemeye değer. Kim bilir, belki de kaybettiğimiz arzuyu yine kendimizde bulabiliriz.

YORUM YAP
YORUMLAR