Daha önce hiç duymadığınız orgazm türleri!

Yazar ve seks aktivisti olan Betty Dodson, kadının vajina ve klitoris orgazmı dışında dokuzdan fazla yolla orgazma ulaştığını hem kendi deneyimleri hem de gözlemleri ile kanıtlamıştır.

Kadınlar nasıl orgazm olur?

Basınç orgazmı 

Vajinanın iki bacakla sıkıştırılıp baskıya maruz kalması sonucu ulaşılan bu orgazm (boşalma), özellikle çocukluk döneminde oldukça yaygın.

YOUTUBE KANALIMA ABONE OLMAK İÇİN TIKLAYIN

Genellikle çocukların kanepe, koltuk, yatak kenarı gibi yerlere sürtünerek orgazm olduğu düşünülür ama, iki bacakla vajinanın ve pelvik bölgenin sıkıştırılıp uyarılması yoluyla yaşanan orgazmda ergenlik ve çocukluk döneminde görülebilmekte.

Gerginlik orgazmı

Vücudun, kasların uzun süre gergin ve sıkı halde tutulması sonucu yaşanan hızlı ve kısa etkili orgazm türüdür. Gerginlik orgazmı nefesin tutulması ile de yaşanabilir.

Küçük erkek ve kız çocuklarında görülen bu orgazm türü yaş ilerledikçe unutulur. Ancak Dodson gerginlik orgazmını ilerleyen yaşlara taşıyan kadın ve erkeklerin olduğunu ifade etmektedir. Dodson, gerginlik orgazmı için ‘’zirve orgazmı’’ deyimini kullanmaktadır.

 

Gevşeme orgazmı

Gerginlik orgazmının zıttı olan gevşeme orgazmı, sıkılan, gerilen vücudun rahat bırakılması ve gevşemesi ile yaşanır.

Tantrik sekste  de söz edilen gevşeme türü orgazmına ‘’vadi orgazmı’’ da denilmektedir.

G Noktası orgazmı

G noktası orgazmının varlığı  kesindir. Bilim dünyası böyle bir orgazmın gerçekliği konusunda ikiye bölünmüş gibi görünse de, gerek Dodson ‘un tecrübeleri, gerek benim kişisel danışanların deneyimleri G noktası orgazmının gerçek olduğu yönündedir.

 

Fantezi orgazmı

Kadının bedensel bir uyarılma olmadan, sadece düşünsel olarak yaşadığı orgazm türünü ifade etmektedir. Yapılan bazı çalışmalar, kadınların bedensel bir temas yaşamadan sadece düşünerek orgazm olduğunu göstermektedir.

Fantezi orgazmını tartışmalı kılan ise, çok az sayıda kadının nadiren böyle bir yolla orgazm olmasıdır.

Karma Orgazm

Dodson, bazı orta yaş üzeri kadınların yukarıda sayılan tüm orgazm türlerini bilip uygulaması ile karma orgazm yaşadığını belirtmekte.

 

Çoklu orgazm

Karma orgazmla karıştırılan ancak tamamıyla farklı bir orgazm... Karma orgazm da bir orgazm yaşanması söz konusu iken,  çoklu orgazm da bir veya daha fazla yöntemle ard arda orgazm yaşanmaktadır.

Örneğin sadece vajinal birleşme ile seks yapan bir kadın sürekli orgazm yaşamaktadır. Bazı kadınların bir gecede 20-30 kadar orgazm yaşadığı bilimsel olarak kaydedilmiş bir gerçektir.

YORUM YAP
YORUMLAR