Amerika Genelkurmay Başkanı, Beyaz Saray'a Muhtıra verdi

On yıllardır CIA aracılığıyla, Türkiye, Ortadoğu, Güney Amerika, Afrika ve Uzakdoğu’da ülkelerinin içişlerine karışan, ülkelerin ordularını doldurup siyasetçilerine muhtıra verdiren, darbe yaptıran Amerika, yaşattığını yaşıyor.

YOUTUBE KANALIMA

BURADAN ABONE OLABİLİRSİNİZ

Biden'ın 20 Ocak'ta görevi devralmasına sayılı günler kala ordu muhtıra verdi.

ABD’de 6 Ocak’ta yaşanan Kongre baskını sonrası ortalık bir türlü durulmuyor. ABD Başkanı Trump’ın destekçilerini kışkırtması sonrası yaşanan olayların ardından hakkında ikinci kez azil süreci başlatıldı.

Başkan Yardımcısı Mike Pence ise kendisine yöneltilen yoğun baskılara rağmen Trump’ın azline yönelik bir adım atmakta direniyor. İşte yaşanan bu gelişmelerin ardından ABD ordusunun üst düzey isimlerinden de eşine az rastlanır bir siyasi açıklama geldi.

‘DOĞRUDAN BİR SALDIRIYDI’

Trump’ın karışıklık çıkarttıktan sonra devreye sokacağı iddia edilen komutanlar, Kongre baskını ve Biden’ın görevi devralmasına gönderme yaptı.

Genelkurmay Başkanı Mark Milley ve kuvvet komutanlarının altına imza attığı ortak açıklamada, “Başkent Washington'da 6 Ocak 2021’de yaşanan şiddet içeren ayaklanma, ABD Kongresi'ne ve Anayasal sürece yönelik doğrudan bir saldırıydı” denildi.

’46’NCI BAŞKOMUTAN OLACAK’

Biden’ın yemin törenine değinilen mektupta, “20 Ocak 2021’de eyalet ve mahkemelerin teyit ettiği ve Kongre’nin onayladığı üzere seçilmiş Başkan Biden göreve gelecek ve bizim 46’ncı Başkomutanımız olacaktır” ifadeleri kullanıldı.

ABD ordusunun halkı ve anayasayı korumaya devam edeceği belirtilen muhtırada, son bölümdeki şu sözler dikkat çekiyor:

“İçeride ve dışarda ülkemizi koruyan tüm askerlerimiz, hazır olun, gözlerinizi ufukta tutun ve görevinize odaklanmaya devam edin.”

YOUTUBE KANALIMA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN

Genelkurmay Başkanı Mark Milley ve kuvvet komutanlarının imza attığı muhtıra açıklamasında, "İçeride ve dışarda ülkemizi koruyan tüm askerlerimiz, hazır olun, gözlerinizi ufukta tutun" denildi.

Muhtırada şöyle denildi:

“... 6 Ocak 2021’de yaşanan şiddet içeren ayaklanma, ABD Kongresi'ne ve Anayasal sürece yönelik doğrudan bir saldırıydı.

20 Ocak 2021’de eyalet ve mahkemelerin teyit ettiği ve Kongre’nin onayladığı üzere seçilmiş Başkan Biden göreve gelecek ve bizim 46’ncı Başkomutanımız olacaktır. ABD ordusu halkı ve anayasayı korumaya devam edecektir” 

Muhtıra*: Siyasi uyarı yazısı

 

YORUM YAP
YORUMLAR