Yediği domates salçasının tadı sayesinde Corona Virüs kaptığını anladı

Yeni Zelanda'da yaşanan bir olay bilim adamlarının Corona Virüs'ün belirtileri konusunda yaptıkları çalışmaların ve açıklamaların ne kadar doğru olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Yeni Zelandalı bir kişinin, yurtdışı seyahati sırasında yediği domates salçasının tadını 'metalik' olarak algılaması sayesinde yeni tip koronavirüs kaptığını tespit ettiği belirtildi. 

Tat duyusunun değiştiğini fark etmesi sonucu hastalığı kaptığından şüphelenerek hastaneye başvuran Yeni Zelandalı gencin testi pozitif çıktı.

İngiliz Daily Mail gazetesinin aktardığına göre 23 yaşındaki Joshua Dent, ilk belirtileri Avrupa seyahatinden döndükten sonra arabayla havalimanından eve giderken hissetti. 

Yolda burun akıntısı ve boğaz ağrısı başladı. Yolda geçirdiği birkaç saat içinde rahatsızlığı iyice ilerledi ve belirtilere halsizlik eklendi.

Yeni Zelandalı Joshua Dent, tad alma duyusunun değiştiğini farketmesi sayesinde çok daha geç olmadan virüs kaptığının farkına varabildi.

Eve ulaştığında yeni bir belirti daha keşfeden Dent, tat duyusunun değiştiği söyledi. Domates salçası yiyen genç, “korkunç metalik tat” hissettiğini anlattı.

Dent,“Başka bir markanın salçasını da denedim ama değişen bir şey olmadı. Aynı tat, hastalığım boyunca devam etti”dedi.

Bu şikayetle hastaneye başvuran Dent’in Kovid-19 kaptığı ortaya çıktı.

Yediği domates salçalarında 'metalik' tat almasıyla tat duyusunun değiştiğini fark etmesi sonucu, koronavirüsü kaptığından şüphelenerek hastaneye başvuran Yeni Zelandalı gencin testi pozitif çıktı 

Genç adam, domates dahil diğer tüm ürünlerinin tadında bir değişiklik hissetmemesinin kafa karıştırıcı olduğunu da sözlerine ekledi.

İyileşen ama evinde izolasyonda kalmaya devam eden Dent, iyileştikten sonra yediği ilk şeyin domates soslu bir sosisli sandviç olduğunu söyledi.

Uzmanlara göre tat ve koku duyusundaki değişiklik ve bu duyuları tamamen kaybetmek Corona Virüs’ün belirgin septomlarından biri ve virüsün bulaşmasından sonra en hızlı şekilde kendini gösteren belirtiler arasında görülüyor.

Sputnik

YORUM YAP
YORUMLAR