İbrahim Tatlıses'i vuran ve azmettiren kim, hapisten çıktılar mı?

İbrahim Tatlıses yaklaşık 10 yıllık bir aradan sonra dün akşam İBO Şov ile ekrana tekrar döndü. Bir döndü, pir döndü...

Bilal Özcan'ın ünlülerle yaptığı ilginç söyleşileri YouTube kanalı Bilal Özcan TV'de bulabilirsiniz...

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Peki, Tatlıses’in müzikten ve ekranlardan bu kadar ayrı kalmasına sebep olan olay neydi?

İşte, İbrahim Tatlıses hakkında merak edilenler...

İbrahim Tatlıses kaç yaşında, nereli?

İmraparator olarak bilinen İbrahim Tatlıses'in hayatı büyük merakla araştırılıyor. 2011 Yılında program çıkışında silahla yaralanan İbrahim Tatlıses uzun bir süre tedavi gördü.

Şimdilerde sağlık durumu iyi olan İbrahim Talıses dün akşam sevilen ve yıllara damga vuran programı İBO Şov ile izleyici karşısına çıktı. Peki İbrahim Tatlıses kaç yaşında, nereli? İşte İbrahim Tatlıses biyografisi...

1 Ocak 1952'de Şanlıurfa'da doğan İbrahim Tatlıses 68 yaşında.

İbrahim Tatlıses, vurulduğu akşam Deniz seki ve Kutsi'nin konuk olduğu İbo Show çekimlerinden yeni çıkmıştı. Yaklaşık 10 yıl sonra İbo Show'a başlarken programına yine Deniz Seki ve Kutsi'yi davet etti...

İbrahim Tatlıses’in kaç işi var?

Şarkıcı, besteci, yapımcı, oyuncu, televizyon programcısı, iş adamı olan İbrahim Tatlıses, müzik kariyerinin dışında, gıda, inşaat ve arama kurtarma sektörlerine de çeşitli yatırımlar yapmıştır. 

‘Ayağında Kundura’ türküsü ile ünlenen Tatlıses, günümüze kadar otuzdan fazla albüm çıkardı, birçok filmde oyuncu ve yönetmen olarak görev aldı ve 19 yıl süren İbo Show'da sunuculuk yapmıştır. 

Tatlıses, Türkiye'nin yanı sıra İsrail, Yunanistan, Azerbeycan, İran, Amerika Birleşik Devletleri ve tüm Arap ülkeleriyle, Kuzey Afrika ülkelerinde  tanınmaktadır.

Müzik, televizyon ve sinemanın yanında İbrahim Tatlıses'in gıda, turizm, inşaat, iletişim TV kanalı, radyo istasyonu), ulaşım gibi birçok alanda yatırımı bulunmaktadır.

14 Mart 2011 tarihinde program çıkışı uğradığı silahlı saldırıda beynendin vurulmasına rağmen ağır yaralı olarak kurtuldu.

İbrahim Tatlıses ne zaman vuruldu, olay nasıl oldu?

14 Mart 2011 gecesi Beyaz TV'de yayınlanan İbo Show programı çıkışında Maslak'ta uzun namlulu silahla açılan ateş sonucu kafasından yaralandı. 

İbrahim Tatlıses'in her sanatçıyla arası iyidi ama İbo Sibel Can'ı başka sever. İbo Show'a yeniden başlarken Sibel Can yine yanındaydı...

Akabinde hastaneye kaldırılan Tatlıses, 6 saat süren ameliyat sonucu yoğun bakım ünitesine bağlandı. 

Doktorlar tarafından yapılan resmî açıklama şöyleydi; "Sanatçının hayatî tehlikesi var ama ilk başladığımız noktaya göre daha az." 

Saldırıda İbrahim Tatlıses'in asistanı Damla Buket Çakıcı da yaralanmıştır. 

Gri Fiat Linea marka arabadan yapıldığı öğrenilen saldırı hakkında geniş çaplı bir soruşturma başlatılmış, 16 Mart 2011 tarihi itibarıyla araç bulunmuştur. Suikastın bir numaralı zanlısı Abdullah Uçmak yakalanmıştır.

İki hafta boyunca Acıbadem Maslak Hastanesi'nde yoğun bakımda kalan sanatçı, 28 Mart 2011 günü doktorlarının yaptığı açıklamaya göre yoğun bakımdan çıkarılmıştır, böylece hayati tehlikesi ortadan kalkmıştır. 

6 Nisan 2011 tarihi itibarı ile ailesi tedavilerin Almanya da sürdürülmesi isteği ile Tatlıses'i Türkiye Cumhuriyeti'ne ait uçakla Almanya'ya götürmüşlerdir. 

Sonraki yıllarda Miami, Florida, Amerika Birleşik Devletleri'nde dünyada en iyiler arasında bulunan Amerikalı beyin cerrahları tarafından tıbbi beyin operasyonu yapıldı.

İbrahim Tatlıses’i vuran adam kimdir kaç yıl hapis cezası aldı?

İbrahim Tatlıses, 14 Mart 2011'de "İbo Show" programının çekimlerine katıldıktan sonra asistanı Buket Çakıcı ile İstanbul'da beş kişinin silahlı saldırısına uğramış, başının sağ tarafından vurularak ağır yaralanmıştı. Saldırıda, asistanı Çakıcı da yaralanmıştı.

Tatlıses'e saldırı davasına bakan İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık Abdullah Uçmak'ın da aralarında bulunduğu 12 sanığa 3 yılla 36 yıl arasında değişen hapis cezaları vermişti. Abdullah Uçmak 36 yıl 6 ay, tetikçi Ersin Altun ise 30 yıl 1 ay hapis cezası almıştı. 

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya Yargıtay'a geldi. 

Dosyanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, sanık Abdullah Uçmak'a, "suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek," sanatçı İbrahim Tatlıses'e yönelik "nitelikli kasten öldürmeye teşebbüs etmek," mağdur Ahmet Taşçı'ya yönelik "nitelikli tehdit," "6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet etmek" suçlarından verilen hapis cezalarını onadı.

Daire, sanıklar Abdullah Uçmak, Ersin Altun ve Yunus Ayık'a, Tatlıses'in asistanı Buket Çakıcı'ya yönelik "olası kasıtla nitelikli ağırlaşmış yaralama" suçundan verilen hapis cezasını ise az bularak bozdu. 

Sanıkların "tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan cezalandırılmaları gerektiğine hükmedildi. Yerel mahkemenin, Tatlıses'e saldırı talimatının terör örgütü PKK adına verildiğine ilişkin somut deliller bulunmadığı yönündeki görüşü de daire tarafından benimsendi.

Halen, olayın tüm sanıkları cezaevinde cezalarını çekmeye devam ediyor.

Bilal Özcan'ın ünlüler hakkındaki ilginç yorumlarını YouTube kanalı Bilal Özcan TV'de bulabilirsiniz...

YORUM YAP
YORUMLAR