ERDOĞAN İLE AHMEDİNEJAD TOKALAŞMADI

BAKÜ'DE DÜZENLENEN EKONOMİK İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI'NA KATILAN BAŞBAKAN ERDOĞAN VE İRAN CUMHURBAŞKANI AHMEDİNEJAD TOKALAŞMADI.

Bakü'de düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın 12. zirvesine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 11. Zirve Başkanı sıfatıyla açılış konuşması yaptı.

İlham Aliyev, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın (ECO) 12. Zirvesi'ne katılan devlet, hükümet ve senato başkanlarını Kültür Merkezi'nin girişinde karşıladı ve toplu fotoğraf çektirildi.

 AİLE FOTOĞRAFINDA ERDOĞAN VE AHMEDİNEJAD TOKALAŞMADI

Azerbaycan'ın Başkentti Bakü'de yapılan Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın 11. Zirve Başkanı olarak katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın görüşmesi öngörülmüyor. Suriye nedeniyle iki ülke arasında yaşanan gerginlik ekonomik zirvesine de yansıdı. Başbakan Erdoğan ile Ahmedinejad bir araya gelmezken, oturum düzeni de iki liderinin uzak kalacak şekilde ayarlandığı görüldü.

Aile fotoğrafı çekimi sırasında bir çok lider tokalaşırken, Ahmedinejad ve Başbakan Erdoğan tokalaşmadan yerlerini aldılar.

İŞTE ZİRVE'DEN NOTLAR

Başbakan Erdoğan, Azerbaycan'ın başkentti Bakü'de Haydar Aliyev Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın (ECO) 12. Zirvesi'ne 11. Zirve Başkanı sıfatıyla hitap etti. Zirve'nin 11. toplantısı geçen yıl İstanbul'da yapılmış, Türkiye dönem başkanlığını üstlenmişti.

Azerbaycan Milli Marşı'nın okunmasının ardından başlayan Zirve'nin açılış konuşmasını yapan Başbakan Erdoğan, dost ve kardeş ülke Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Bu Zirve'de Türkiye'nin 2 yıl önce devraldığı dönem başkanlığını Azerbaycan'a devredeceğini anımsatan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

ÜYE ÜLKELER TEŞKİLATI SAHİPLENSİN
"Bizler küresel ekonomik ve mali krizin tüm dünyayı olduğu gibi bölgemizi de olumsuz etkisi altına aldığı bir dönemde başkanlığı devraldık. Dönem başkanlığımız boyunca ECO vizyonunu genişletmek, işbirliği alanlarında somut ilerlemeler sağlamak ve teşkilatın yeniden yapılandırılmasına hız kazandırmak için büyük bir çaba gösterdik.

2015 ECO Vizyon Belgesi'nde öngörülen hedeflere ulaşabilmek için alınabilecek tedbirler konusunda tavsiyelerde bulunmak üzere İstanbul zirvesinde Akil Adamlar Grubu'nu tesis ettik.

Akil Adamlar Grubu, özveriyle çalışarak bizler için yol göstereceğine inandığımız rapor hazırladılar. Önümüzdeki dönemde teşkilatımızın bu tavsiyeler ışığında sadece bölgesel düzeyde değil, küresel boyutta da adından söz ettiren önemli bir işbirliği platformu haline geleceğine inanıyorum.

Üye ülkelerin teşkilatı daha fazla sahiplenmesi gerektiğine olan inancımı bir kez daha dile getirmek istiyorum. Bu amaçla teşkilat bünyesinde gerçekleştirilen faaliyetlerle bazı ECO uzmanlık kuruluşlarına bu ülkelerin ev sahipliği yapabileceklerini düşünüyorum."

ALİYEV'E DEVRETTİ
Azerbaycan'ın dönem başkanlığında ECO vizyonunu daha kapsamlı bir işbirliği zeminine oturtacağına, aktif bir dönem başkanlığı yapacağına ve teşkilatı daha da ileri taşıyacağına olan inancının tam olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Türkiye Cumhuriyeti, bu önemli misyonun ifası sırasında her zaman olduğu gibi dost ve kardeş Azerbaycan ile bilgi ve tecrübesini paylaşmaya hazır.

Bakü Zirvesi'nin tüm üyeler ve bölge için hayırlı olmasını diliyor, hükümet, devlet ve değerli katılımcıları selamlıyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından dönem başkanlığını Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'e devretti.  

KATILAN LİDERLER
Zirveye Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmam Ali Rahman, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Pakistan Cumhurbaşkanı Asif Ali Zerdali'nin yanı sıra zirve üyesi 10 ülkenin dışişleri bakanları da katıldı.

Başbakan Erdoğan'a Azerbaycan temaslarında eşlik eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan ve Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'da katıldı.

YORUM YAP
YORUMLAR