Efecan Şenolsun ile Elit İşcan hakim karşısına çıktı!

Oyuncu Efecan Şenolsun, 'cinsel saldırı' ve 'alenen hakaret' suçlarından 17 yıl 4 aya kadar yargılandığı davada hakim karşısına çıktı.

İnternette bir dönem yayınlanan 'Yaşamayanlar' isimli dizisinin oyuncusu Elit İşcan (25), geçtiğimiz yıl haziran ayında rol arkadaşı Efecan Şenolsun (27) tarafından cinsel tacize uğradığını iddia etmişti.


Genç oyuncunun şikayeti üzerine Efecan Şenolsun hakkında ‘cinsel saldırı’ ve ‘alenen hakaret’ suçlarından 7 yıl 9 buçuk aydan 17 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Anadolu 19. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada oyuncular sanık Efecan Şenolsun ve müşteki Elit İşcan ile taraf avukatları hazır bulundu.

“Sindiremiyorum" dedi!

Sanık Efecan Şenolsun hakimin sorusu üzerine aylık gelirinin 3 bin lira olduğunu söyleyerek, rol arkadaşı olan Elit İşcan’a yönelik hakaret ve cinsel saldırıda bulunmadığını savundu.

Şenolsun, “Dizinin son çekimleri sabaha karşı gerçekleşiyordu. Hazırlıklarımızı genelde karavanda yaparız. Elit İşcan'a yönelik bir hakaretim ve aramızda gerginlik olmamıştır. Senaryo gereği ‘Allah belanı versin' şeklinde cümle sarf etmem gerekiyordu. Bu diyaloğu çekim yapılmadan önce tekrarladım.

Fotoğrafta da görüleceği üzere kendisi ile samimi bir arkadaşlığımız vardır. Olay günü biz hiç yalnız kalmadık. Sürekli yanımızda insanlar vardı. Kendisine hiçbir şekilde cinsel saldırı ya da tacizde bulunmadım. Böyle bir isnatta bulunulmasını sindiremiyorum” ifadelerini kullandı.

“Efecan alkollü dediler"

Olayın sabaha karşı yaşandığını söyleyen oyuncu Elit İşcan ise, “Sanık ile ilk temasım karavanda oldu. O sırada karavanda 3 kişi daha bulunuyordu. Bana ‘Allah senin belanı versin, yanıma yaklaşma' şeklinde sözler sarf etmesi üzerine karavanı terk ettim.

Bu durum üzerine gerildim. Olayı prodüksiyon amirine anlattım. Bana “Efecan şu an alkollü bir şey yapamıyoruz. İdare etmeye çalışıyoruz” dedi.

Son çekimin yapılacağı çekim alanının içerisinde bulunan yıkık binanın duvarında otururken sanık yanıma geldi ve bana yandan sarılarak “Kardeşimle ensest ilişki yaşamak istiyorum, öp beni” diyerek dudaklarını ve başını uzattı.

Olay yerinden uzaklaşırken arkamdan gelerek bana sarıldı. Kendisini ittim ve “git başımdan” diyerek uzaklaştırdım. Bunun üzerine bana sinkaflı küfürler etti” diyerek yaşananları anlattı.

‘Dizinin reklamı diye düşünmesinler diye bekledim'

Mahkeme hakiminin neden olay yaşandıktan yaklaşık 4 ay sonra şikayetçi olduğunu sorması üzerine ise Elit İşcan, olayın yaşandığı gece yönetmene, ertesi gün ise yapımcı, avukatı ve 'Oyuncular Sendikası'na anlattığını söyleyerek, fikrini aldığı kişilerin bir süre beklemesi gerektiğini söylediklerini anlattı.

İşcan, “İki olayın birbirine karışmasını istemedim, insanlarda dizinin reklamını yapmak için böyle bir açıklama yaptığım izlenimi oluşturmak istemedim” diye cevapladı. Mahkeme, bir sonraki celse tanıkların dinlenmesine karar vererek duruşmayı erteledi. (Sözcü, Sevgim Begüm Yavuz)

Efecan Şenolsun'dan açıklama:

Az önce davalı oyuncu Efecan Şenolsun'dan bir açıklama geldi. İşte o açıklama:

"Basın ve kamuoyuna:

Elit İşcan tarafından hakkımda yapılan suçlama neticesinde dava süreci başlamış bulunmakta. 

Dizi setinin son günü aramızda yaşanan gerginliğin 4 ay içinde bir husumete dönüşmesi neticesinde asılsız bir “hakaret ve cinsel saldırı” iddiasının mağduru oldum. Yaşanan gerginliğin “hakaret ve cinsel saldırı” suçlaması ile mahkemeye taşınmasını kabul edemiyorum.

Dünyada ve Türkiye'de  kadına karşı suçlarla ilgili yükselen hassasiyeti istismar eden bir yaklaşımla, “ağır ve gerçek dışı” bir suçlama ile bu çok değerli ve hassas mücadelenin haksız yere objesi haline getirilmek istenmekteyim. 

Bugün duruşma sonrası bir kez daha gördüm ki kadın hakları savunucusu adı altında dava dışındaki bir grubun yargısız infaz yolu ile karşı tarafla birlik olarak planlı bir algı operasyonuna maruz kalmış bulunmaktayım.

Ailesinde annesi, kız kardeşi, ablası ve küçük kız çocuk yeğeni olan bir genç olarak dava sürecinde gerekli hassasiyetin gösterilmesini basın mensuplarından ve kamuoyundan önemle rica ediyorum.

İnanıyorum ki dava sürecinde gerçekler ortaya çıkacak.

Saygılarımla,

Efecan Şenolsun

YORUM YAP
YORUMLAR