Depremden korunmak mümkün mü? Başarılı Psikolog Yeşim Akıncı açıkladı

Kanal D'de yayınlanan 2. Sayfa programına konuk olarak katılan Psikolog Yeşim Akıncı, deprem hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Elazığ'da yaşanan büyük deprem dolayısıyla Türkiye'de ki herkesi deprem korkusu sardı. Akıncı, enkaz altında saatlerce kalan insanlar ve sevdiklerini gözlerinin önünde kaybeden insanların psikolojisi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Elazığ'da ki insanların çoğu, deprem korkusu sebebiyle kıyafetleriyle uyuduklarını, duşa giremediklerini ve hatta bazen uyuyamadıklarını dile getirdi.

Uzman Psikolog Yeşim Akıncı, deprem korkusunun nasıl yenilebileceğini şu şekilde anlattı:

"İlk önce gerçeği kabul edip bilinçlenmeliyiz. İnsan korkusunu içinde tutmamalı, yazmalı, yazamıyorsa ses kaydı almalı. İnsan yaşadığı her şeyi içinde tutmamalı. İçine hapsederse içinden çıkamaz. Birde en önemlisi karar vermek, korkusuyla başa çıkmaya karar vermek. Sonrasında tedbir almak, deprem çantası hazırlamak gibi.

Bir su, bir pil, bir düdük hayat kurtarabilir." şeklinde konuşarak insanları bilinçlendirdi. Aynı zamanda Uzman Psikolog, Elazığ'da depremi yaşayan insanlara gönüllü olarak psikolojik destek vereceğini söyledi.

(İkinci Sayfa)

YORUM YAP
YORUMLAR