Bilal Özcan yazıyor: 35 yıl önce o gün neler yaşandı

hülya Avşar'ın güzellik kraliçesi seçildiği gün o yarışmayı izledim, ertesi sabah da yanındaydım... Her şey benim gözlerimin önünde cereyan etti... İşte 35 yıllık o gizemi aydınlatıyorum...

- Bilal Özcan yazıyor - 

24 Mayıs 1983 gecesi Taksim’deki The Marmara Oteli’nde, ünlü Hollywood yıldızı Franco Nero ve Kadir İnanır’ın da aralarında bulunduğu jüri, Hülya Avşar adında 18 yaşındaki kızı kraliçe seçti.  

Türkiye Güzellik yarışmasının birincisiyle ilk röportajı yapmak için sabah erkenden Suadiye’de misafir kaldığı teyzesinin evine gittim. Adresi ve randevuyu yarışmadan sonra kuliste almıştım. Annesi Emral hanım, o zaman iki yaşında olan kız kardeşi Helin ve Hülya evdeydi.

Hülya’nın babası Ankara’da bankacıydı, orada yaşıyorlardı ve yarışma için istanbul’a gelmişlerdi.

Hülya ile röportaja başladık, 10 dakika olmuştu ki evin telefonu çaldı. Annesi Emral hanım konuşurken “Yaa öyle mi? Gerçekten mi, peki ne olacak şimdi?” sorularını peşpeşe sorunca Hülya merak etti:

“- Ne oluyor anne, kim o, ne istiyormuş?” diye sordu…

Anne Emral Avşar:

“- Kızım Bulvar gazetesinden arıyorlar, bir gazetede senin evlenip boşandığın yazıyormuş, Mehmet’le (Evlenip boşandığı Antakyalı çiftlik sahibi kocası Mehmet Tecirli) fotoğrafını da koymuşlar…”

Hülya sadece “Yaaaa!” diyebildi…

“Peki ne olacakmış?” diye ben sordum Emral hanıma…

“- Tacını geri istiyorlar kızım, ikinci kızı birinci ilan edeceklermiş…” dedi üzgün bir yüzle bakarak…

Hülya, “Hemen alsınlar, istemem ben taç filan, umrumda değil böyle olması” dedi ve biraz ağladı karşımda…

Annesi telefonu kapatmış, “Tüh, tüh” diye söylenirken, Hülya Avşar bir anda başını kaldırdı, mavi gözlerini gözlerime dikti ve şöyle konuştu:

“Bak Bilal, bu tacı benden almaları hiç önemli değil inan, ben yine bütün Türkiye’nin tanıdığı bir oyuncu olacağım. Benim ideallerim var ve ne olursa olsun yolumdan döndüremezler. Bunu göreceksin bak…”

Şaşırmıştım…

Ona, niye evlilik yaşadığı halde yarışmaya katıldığını sordum,

“Bilmiyordum böyle bir kural olduğunu” dedi…

Tacı Hülya’dan alıp, ikinci güzel Dilara Haraçcı’ya taktılar,

Bugün, o kızın adını hatırlayan var mı?

- Bilal Özcan -

Hülya Avşar'ın kraliçe seçildiği yarışma...

YORUM YAP
YORUMLAR