Bilal Özcan yazdı: İşte Ahmet Kural'ı yakan tanık!

Sıla ile Ahmet Kural'ın büyük bir merakla beklenen devası bitti. Cuma günü Uçankuş TV'deki programımda hakimin bugün davayı karara bağlayabileceğini nedenleriyle anlatmıştım.

  • Bilal Özcan yazıyor -

Sıla-Ahmet Kural davasında hiçbir şekilde etki altında kalmadan davayı iki celsede çözüp sonuçlandıran mahkeme heyetini kutluyorum.

Hakim, Sıla’yı darp ettiği, Sıla’ya hakaret ettiği ve Sıla’yı tehdit ettiği için Ahmet Kural’ı toplam 16 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı.

Kural, tehditten 7 ay 15 gün, yaralamadan 5 ay, hakaret suçundan 4 ay 5 gün hapse mahkum edildi.

Hapis cezası yasa gereği ertelendi.

Neler yaşanmıştı

Geçtiğimiz 29 Ekim gecesi sabaha karşı saat 04.00 civarı Ahmet Kural Zekeriyaköy’deki evinin mutfağında tartıştığı sevgilisi şarkıcı Sıla’yı, iddiaya göre fena halde dövmüştü.

Sıla, savcılığa olaydan sonra verdiği şikayet dilekçesinde, kendisine uygulanan şiddetin hakaret, tehdit ve küfürlerle 45 dakika sürdüğünü söylemişti.

Ahmet Kural ise olay sonrası yaptığı açıklamalarda ve davanın ilk duruşmasında suçlamaları kabul etmemişti.

Cumhuriyet Savcısı, tanıkları dinlemiş ve delilleri toplayıp gördükten sonra, Ahmet Kural’ın üç ayrı suçtan hapis istemiyle yargılanmasına karar vererek iddianame hazırlamıştı.

Hiç yanılmadım

Olayı duyduğum ilk günden itibaren Sıla’nın haklı olduğuna inandım.

Bunu da Uçankuş TV’deki programımda sebepleriyle, nedenleriyle defalarca anlattım.

Adaletin, haklı olandan yana karar vereceğinden hiç şüphe duymadım.

Olay gecesi Ahmet Kural'ın yan villasında misafir olarak bulunan tanık Zeynep Hatice Tunç'un savcılıktaki ifadesinde anlattıkları görüştüğüm hukukçulara göre, davanın sonucunu etkileyen en önemli delildi.

 İşte genç kızın anlattıkları:

"28 Ekim günü arkadaşımın Zekeriyaköy'de bulunan evindeydim. Arkadaşımla geç saatlere kadar oturduk. Bulunduğumuz ev villa tipinde bir evdi. Yan taraftaki villanın da Ahmet Kural'a ait olduğunu biliyordum. Gece saat 04.00 sularında Kural'ın evinden tartışma sesleri gelmeye başladı. Bir kadın ile bir erkeğin tartıştığını hatta erkeğin kadına bazen tokat attığını duyuyorduk.

Bu kişinin Sıla olduğunu bilmiyorduk. Ayrıca Ahmet Kural'ın çeşitli küfür içerikli sözleri de duyuluyordu. Yaklaşık bir saat sonra bir araç sesi duyduk. Kadın evden çıkıp araca bindi ve sesler kesildi. İki villa arasında herhangi bir duvar yoktur. Sınır sadece uzun ağaçlardır. O yüzden yaşananları gözlerimizle görmedik."

"ÇOK KORKTUM"

Tanık olay anlarında erkek arkadaşıyla yaptığı bir yazışmayı da savcılığa sundu. Yazışmada Hatice T.'nin erkek arkadaşına 04.44-04.45 aralığında Whatsaap üzerinden "Doğukan, Ahmet Kural evinde bir kızı dövüyor, çok kötü, polise haber versek mi, çok yakından sesler geliyor, çok korktum, bir şey olur mu?" yazdığı anlaşıldı.

Savcılık yaptığı araştırmada tanığın doğru söylediğine kanaat getirdi...

Mesajlarda yazılanlar, mesajların yollandığı saat ve dakikalar olayın yaşandığı iddia edilen saatlarle tam örtüşüyordu.

İşte bu delil, Kural'ı destekleyenlerin söylediği "Olayın görgü tanığı mı var ki Ahmet Kural bu kadar kesin suçlanıyor?" tezini çürütüyordu.

Söz konusu tanığın ifadesi görgü tanığı kadar önemli bir delil ortaya koyuyordu.

Ahmet Kural uyuşturucudan hapse girebilir

Son duruşmada Ahmet Kural avukatlarının, müvekkillerinin masum olduğunu kabul ettirme yolundaki tüm çabaları sonuçsuz kaldı.

Ahmet Kural’ın bugünkü duruşmanın sonundaki söylemleri ise davaya etki etmeyeceği belli olan konuşmalardı.

Mahkemenin ne yönde karar vereceği belli olduktan sonra sanığın, müştekiyi yeni iddialarla suçlamaya çalışması gereksiz bir çabaydı.

Madem Sıla’yla ilgili “Uyuşturucu kullanıyor, o gece maddenin etkisindeydi” suçlaması yapacaktın, bu suçlamanın zamanı şimdi mi?

Senden şikayetçi olduğu gün yapsaydın ya!

Şu da var ki Sıla’yı uyuşturucu kullanmakla itham eden Ahmet Kural, eğer istinaf mahkemesi bugünkü cezayı onaylarsa, daha önce kesinleşen 10 ay hapis cezasını çekmek için cezaevine girecek.

Kural'ın daha önce uyuşturucu kullanmak suçundan kesinleşmiş 10 ay hapis cezası bulunuyor.

O karara göre, denetimli serbestlikten yararlanan oyuncu, eğer 5 yıl içinde herhangi bir suçtan mahkum olursa, kesinleşen 10 aylık o cezasını da çekecekti. 

Ahmet Kural'ı bugün cezalandıran mahkeme heyeti, geçmişteki hüküm hakkında ilgili mahkemeye de ihbarda bulunmayı karar altına aldı.

Peki şimdi ne olacak?

Ahmet Kural’ın avukatları en kısa zamanda, bugün aldığı 16 ay 20 günlük hapis cezasına itiraz için istinaf mahkemesine başvuracak. 

Ceza 5 yıldan az olduğu için sanık, Yargıtay’a temyiz başvurusunda bulunamıyor, istinaf mahkemesine itiraz ediyor.

İtirazı duruşmasız görüşecek olan istinaf mahkemesi, bugünkü kararı onarsa, Ahmet Kural daha önce işlediği uyuşturucu suçundan cezaevine girecek.

                                 ……

Sadece bu kadar mı?

Kadına şiddet uyguladığı, yargılandığı mahkemede karar altına alınan Ahmet Kural’ı bekleyen çok önemli bir başka tehlike daha var,

Onu da bir sonraki yazıda anlatayım.

  • Bilal Özcan -
YORUM YAP
YORUMLAR