ATATÜRKÇÜ VE VATANSEVER TARIK AKAN'I ON BİNLER DUALAR VE ALKIŞLARLA UĞURLADI!

AKCİĞER KANSERİNE YENİK DÜŞEREK HAYATINI KAYBEDEN TÜRK SİNEMASI'NIN YILDIZ OYUNCUSU TARIK AKAN BUGÜN İSTANBUL'DA ONBİNLERCE SEVENİ TARAFINDAN SONSUZLUĞA UĞURLANDI. HABERİN AYRINTILARI İÇİN TIKLAYIN...

TARIK AKAN'IN ARDINDAN GÖZ YAŞLARI SEL OLDU!

 

Türk Sineması'nın efsane oyuncusu Tarık Akan bugün son yolculuğuna uğurlandı. 66 yaşında hayatını kaybeden Tarık Akan için Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'nda anma töreni yapıldı.

 

Tarık Akan'ın cenaze namazı ise Teşvikiye Camii'nde kılındı. Hem törene hem de cenaze namazına binlerce kişi katıldı. Doğup büyüdüğü Bakırköy’de ise Tarık Akan’ın cenazesini on binlerce seveni karşıladı. Emel Sayın, Türkan Şoray ve Kadir İnanır gibi eski arkadaşları da Tarık Akan'ı gözyaşlarıyla uğurladı.

 

Tarık Akan, Teşvikiye Camii'nde kılınan ikindi namazının ardından Bakırköy'deki Zuhuratbaba Mezarlığı'na götürüldü.

 

Efsane oyuncuyu Bakırköy'de on binler karşıladı. Türk sinemasının yaşarken efsaneleşen ismi Tarık Akan, çok sevdiği Bakırköy'de Zuhurtbaba Mezarlığı'nda sonsuzluğa uğurlandı.

 

19.00

 

Tarık Akan Zuhuratbaba Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlandı. Akan'a son görevlerini yapmak için Bakırköy'e gelen on binlerce kişi ise bölgeden ayrılmadı. Vatandaşlar Özgürlük Meydanı'nda Tarık Akan anısına düzenlenen programa katılmak üzere bekledi.

 

18.10

 

Tarık Akan'ı, doğup büyüdüğü ilçe olan Bakırköy'de on binlerce kişi karşıladı. Akan'ın naaşını taşıyan cenaze aracı kalabalığın duaları ve tezahüratları eşliğinde Zuhurtbaba Mezarlığı'na doğru ilerledi.

 

17.00

 

Tarık Akan’ın naaşı alkışlar eşliğinde camiden çıkartıldı. Teşvikiye Caddesinde omuzlar üzerinde ilerleyen naaşa alkış ve karanfiller eşlik etti. Tarık Akan’ın cenazesi son yolculuğuna uğurlanmak üzere Bakırköy’deki Zuhuratbaba Mezarlığı’na götürüldü.

 

16.50

 

Binlerce kişinin katılımıyla Tarık Akan'ın cenaze namazı kılındı. Tarık Akan’ın ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazında imam cemaatten helallik istedi.

 

Cemaat hep bir ağızdan alkışlar eşliğinde ‘helal olsun’ diye bağırdı. Cenaze namazının ardından omuzlara çıkartılan tabutu ilk önce oğulları sırtladı. CHP lideri Kılıçdaroğlu da tabuta omuz verenler arasındaydı.

 

15.25

 

Usta oyuncunun cenazesi Teşvikiye Camii'ne geldi. Binlerce kişi Akan'ın naaşını alkışlarla karşıladı.

 

15.20

 

Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'nda gerçekleşen anma töreni 'Yiğidim Aslanım' bestesiyle son buldu. Sevenleri Tarık Akan'ı son yolculuğuna uğurlamak için Teşvikiye Camii'ne doğru hareket etmeye başladı.

 

15:18

 

Koro son olarak da Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun şiirinden Zülfü Livaneli'nin bestelediği Yiğidim Aslanım seslendirildi.

 

15.10

 

Oyuncu Genco Erkal, sahnede Nazım Hikmet'in Oratoryosu'nu seslendiriyor. Erkal'a Fazıl Say ve Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı korosu eşlik ediyor.

 

15.00

 

Fazıl Say, Tarık Akan anısına piyanosunun başına geçti ve Akan'ın sevdiği parçaları çalıyor.

 

14.50

 

RUTKAY AZİZ

 

Tarık sizi çok seviyordu… Eminim siz de onu çok seviyordunuz. Sizler sadece Tarık’ı anmaya gelmediniz. Türkiye’nin içinde bulunduğu alçak koşullarda geleceğin umuduna geldiniz.

 

Tarık Türkiye’nin Tarık Akan’ı ama benim bizim Bakırköylü devrimci canımın iç, arkadaşım. Ve onun veda edişiyle bizde de bir parça Zuhurtababa’ya gidiyor.

 

Ben onu 1967 yılında Bakırköy lisesi tuvaletinde sigara içerken tanıdım. Basketbol takıma çağırdım onu. İlk maçta da fena yenildik.

 

Sonra bir kavganın içine girdik. Çünkü emeğin kutsal olduğuna inandık. Maden işçileriyle, 1 Mayıs’ta beraberdik.

 

Hep emeğin yanında olduk. Tarık öylesine ilkeli onurlu gururlu kavgacı biriydi.

 

Üç şeye toz kondurmazdı:

 

1 Mustafa Kemal

 

2 Nazım Hikmet

 

3 İlhan Abimiz. İlhan Selçuk abimiz…

 

Sonra sinemaya geçince tabi ki Yılmaz Güney ve ona önemli katkılar sağlayan Vasıf Öngören onun sevdalısıydı.

 

Mustafa Kemal düşmanları bayramlarını uzatabilirler çünkü “Ben Mustafa Kemal’in askeriyim” diyen Tarık veda etti.

 

Ama şunu unutmasınlar üç tane aslan gibi evladı ve 25 yıldır o ‘Taş Mektep’te demokratik laik çağdaş eğitimi veren onlar bir demokrasi barış yolunda eğittiği öğrencileriyle beraber aydınlık Türkiye’ye doğru koşuyor.

 

Dünyanın bütün ışıkları eminin onun yakışıklı yüzünde yansıyacak. Işıklar içinde yatsın.

 

14.40

 

ARKADAŞI GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

 

Tarık Akan’ın 52 senelik arkadaşı ‘Kozalak Zeki’ lakaplı Zeki İrfanoğlu, gözyaşları içinde yaptığı konuşmada, "Ölmeden bir süre önce bir yerde otururken, 'Bu kadar maddi gücümüz var, Amerika'ya neden gitmiyoruz dedim. 'Atatürk gitti mi, ben niye gideyim?' dedi. Tarık benim 52 yıllık arkadaşımdı. Siz Tarık Akan’ı kaybettiniz, ben canımın yarısını kaybettim” açıklamasını yaptı.

 

14.30

 

Tarık Akan’ın kızı - Özlem Üregül

 

Biz üç kardeşiz hepimizi ayrı ayrı çok sevdi ve her zaman her konuda bize eşit davrandı.

 

Türkiye biz kocaman bir aileyiz. Ve hepimiz sevgide birleşiyoruz. Babamı her kesimden her yöreden insan sevdi. Babam Türkiye’nin her yöresini çok iyi bilirdi. Türkiye insanının dertlerini ve sevinçlerine filmlerine aktardı.

 

Babam attığı her adımda Türkiye’nin daha iyi bir geleceği olması için uğraştı.

 

Bunları yaparken sevenlerinin sevgisini her zaman yanında hissettiğini bilmenizi isterim.

 

Biz babamı kaybetmedik kazandık. Türkiye Tarık Akan’ı kazandı.

 

Düşünceleriyle yaptıklarıyla eserleriyle her zaman bize yol gösteren o kocaman yüreğiyle önce insan olmayı gösteren daha sonra hayattaki duruşuyla bize yol gösteren babam o bayrağı şimdi bize devretti.

 

Birdi üç oldu hatta milyonlar oldu.

 

Bu bayrak çoğalarak devam edecek. Benim güzel babam sevgiyle sonsuzluğa… Seni çok seviyoruz.

 

14.10

 

Salonda Tarık Akan'ın gençliğinden vefatına kadar süren hayat hikayesini anlatan slat gösteri yayınlanıyor.  Salonda yeniden alkış sesleri yükseliyor.

 

14.05

 

Tarık Akan'ı anma töreni başladı. Salonda ‘Hababam’, sesleri yükseliyor. .

 

14.00

 

Ahmet Necdet Sezer'den Tarık Akan'a son görev

 

Tarık Akan'ı anma törenine 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de katıldı. Sezer alkışlar arasında sahneden törene katılan vatandaşları selamladı.

 

13.30

 

Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'nda izdiham

 

Tarık Akan'ı son yolculuğuna uğurlamak için sevenleri Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'na akın etti. Binlerce kişinin katıldığı törende Akan'ın dostları anılarını paylaştı.

 

13.25

 

Kemal Kılıçdaroğlu da törene katıldı

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da törene katılanlar arasında. Usta oyuncuya son görevini yerine getirmek için törene katılan Kılıçdaroğlu, Akan'ın aile yakınlarına baş sağlığı diledi.

YORUM YAP
YORUMLAR