Uzman görüşü: Ceceli'nin çocuğu psikolojik tacize maruz bırakıldı!

Mustafa Ceceli'nin, çocuğunun velayetini almak için başlattığı mücadelenin neden olduğu gelişmelerle ilgili görüşüne başvurduğumuz uzmanlardan ikincisi Psikolog Didem Çengel. İşte Çengel'in açıklamaları...

Erkan Zing (ÖZEL HABER)

Mustafa Ceceli'nin, çocuğunun annesi Sinem Gedik'in gizlice çekilen özel görüntülerini, mahkemeye sunarak 'Velayeti iptal' davası açması günlerce tartışıldı.

Biz de www.bilalozcan.com olarak konuyu, branşlarında takdir gören çalışmalara imza atmış uzmanlara danıştık... Dün sizlerle 'Bilinçaltı Uzmanı Nagihan Sungur'un değerlendirmelerini paylaştık.

Bugün, toplumun marakla takip ettiği bu konuyu başarılı Psikolog Didem Çengel, hem Ceceli açısından hem de eski eşiyle ortak çocukları açısından yorumlayacak. Buyurun birlikte okuyalım:

Psikolog Didem Çengel

Kitlelerin tanıdığı bir popüler kültür ürünü olmak, özel hayatın gizliliği ilkesinin benlikte kaybolmasına sebep olabilir. Bu özel alan yitimi, milyonların gözü önünde yaşanan boşanma senaryolarında can bulur. Anne, babalık, eşlik ve çocuk özünde bu kanlı boşanma süreci, her bir alt üyeyi kendi özelinde farklı psikolojik kazalarla karşı karsıya getirmiştir. 

“Ceceli,iade-i itibar yanılgısına düşmüş olabilir”

Mustafa Ceceli, eski eşi Sinem Gedik'e ait haberlerden sonra "Beni ilgilendiren tek mesele küçücük evladımın psikolojik gelişimi ve travmalarıdır" açıklamasını yapmıştır. Buna rağmen kendisi, boşanma sonrası hemen çok geçmeden başka bir evliliğe adım atmasının da çocuğun psikolojik durumunu etkileyebilme potansiyelini görmemiştir.

Ceceli’nin ani evliliği ardından eşiyle ilgili görüntülerin; bir bireyin özlük haklarına saygısızca, delil seklinde mahkemeye sunulması; Ceceli’nin kendisine iade-i itibar kazandıracağı yanılgısına düşürmüş olabilir. 

Öfke duygusu, çaresizlik şemaları ile birleştiğinde erkeklik öğretisi ile bireyin farklı davranış ve tutum sergilemesine sebep olabilir.

Aile birliğinin korunmasının mümkün olmadığı durumlarda karı kocalık bağı hukuki yollarla bitirilebilir. Ancak anne-babalık sonu olmayan bir yetkinlik halidi

Boşanma durumunda çocuk; yaş durumu özelliklerine göre psikolojik destek alarak bu süreçten haberdar edilir. Çocuk, karı koca boşandığında annelik babalığın devam edeceğine dair tam güven sağlamalıdır.

Ancak Ceceli vakasında eşler, ortak çocuklarının travmasına neden olabilecek pek çok durumu medyatik olma hali ile birlikte gözler önünde yaşamıştır. 

Boşanma sonrası yeniden hızlı evlilik süreci, mahremiyet alanının teşhir edilmesi ve özel alan ihlali, tercihlerin gündem olması, çocuğun psikolojik tacize maruz bırakılmasına sebep olmuştur.

Önemli olan kritik bir yaş döneminde ve yaşam süresinde olan çocuğun duygusal istismarını perçinlemeden bireysel, hukuki ve toplumsal yargılarda bulunmaktır.

Ceceli’nin hatası ya da Ceceli’nin mağduriyeti olsun; medyada aşağılayıcı dil, gözetimle ilerleyen toplum ve her zaman yargılayıcı izleyici kitlesi, toplumun en mahrem sosyolojik kurumu olan ailenin bitmesi durumu üzerinden spekülasyonlar çevirmiş ve popüler bir hale getirmiştir. 

En nihayetinde hatalar ya da mağduriyet ne olursa olsun aslolan çocuktur. 

Bu psikolojik şiddeti yaşaması için hiç bir sebep yoktur...

Didem Çengel Kimdir? 

1991 yılında İzmir'de dogdu. Ilk,orta ve lise egitimini İzmir'de tamamladı. Liseden sonra Ankara Gazi Üniversitesi İsletme bölümünü kazandı. 2 sene Ankara'da yaşarken tiyatro eğitimi aldi ve üniversuteyi bırakıp İstanbul'a yerlesti tiyatro egitimine devam etti.

1 sene sonra İstanbul Okan Üniversitesi Sosyoloji bölümünü tam burslu kazandı. 2. Sınıfta Psikolojiden çift anadala başladı. Üniversiteye devam ederken pedagojik formasyon egitimini tamamladi. Üniversite surecinde toplumsal cinsiyet toplulugunu kurdu ve cesitli etkinliklerde yöneticilik yaptı.

Ve 2016 da universiteden fakulte ikincisi olarak mezun oldu. 2016 Aralik ayında Doğa Okulları'nda rehberlik psikolojik danışman olarak çalışmaya başladı. 2017 senesinde Marmara Üniversitesinde Aile Danışmanlığı eğitimini tamamladı. Aynı sene Bilissel Davranısçi Terapi ve Psikodrama eğitimlerini tamamladı.

Şu an hala Doğa Okulları'nda rehberlik psikolojik danışman olarak çalışmaya devam etmekte, çesitli gazete ve dergilerde yaziıar yazmakta ve seminerler düzenlemektedir...

YORUM YAP
YORUMLAR